Firma Sagem, wchodząca w skład grupy Safran, i francuska agencja zamówień obronnych (DGA) podpisały kontrakt, którego przedmiotem jest dostawa pięciu dronów Sperwer z opcją rozszerzenia na dwa kolejne. Do jej sfinalizowania doszło pod koniec grudnia 2013 roku. Bezzałogowe aparaty latające trafią do służby w 2015 roku.

Sperwery wprowadzono do użycia w Afganistanie, gdzie z powodzeniem wspomagały działania żołnierzy w zakresie wywiadu i rozpoznania. Swoje zadania wykonywały w latach 2003-2012, będąc w użyciu trzech członków NATO – Kanady, Holandii i właśnie Francji. W lekkim lotnictwie armii francuskiej aparaty Sperwer obsługiwane są przez 61. pułk artylerii.

Drony będą produkowane w kilku różnych zakładach Sagema na terytorium Francji. W Dijon i Poitiers powstaną czujniki optoelektroniczne, w Fougères obwody drukowane, a w Montluçon podzespoły przeznaczone do sterowania lotem i systemy nawigacji. Dostawą wielu innych komponentów zajmie się kilkanaście innych firm francuskich. Przewiduje się, że dzięki solidnej sieci przemysłowej, Sagem może zapewnić stałe dostawy Sperwerów aż do 2017 roku, a nawet i dłużej.

(safran-group.com)