W sobotę 25 maja 2013 roku w Krakowie odbyło się Święto Wojsk Specjalnych upamiętniające decyzję z 24 maja 2007 roku, zgodnie z którą jednostki specjalne ustanowiono odrębnym rodzajem polskich sił zbrojnych.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą, po której reprezentanci polskich i zagranicznych jednostek specjalnych (na przykład z Brazylii, Węgier i Czech) zebrali się na Placu im. Wielkiej Armii Napoleona, by wspólnie uczcić rocznicę oraz pogratulować wyróżnionym medalami i odznaczeniami żołnierzom i cywilom.

Wszystkie polskie jednostki specjalne (GROM, AGAT, NIL, Formoza i komandosi z Lublińca) prezentowały swój sprzęt, a podczas pokazu na Wiśle umiejętności bojowe. Żołnierze zademonstrowali skoki spadochronowe do wody, szturm jednostki pływającej i unieszkodliwienie terrorystów, rozwinięcie łodzi na wodzie i montowanie na niej silnika, a także rozbrojenie materiału wybuchowego przy pomocy robota pirotechnicznego.

Wśród zgromadzonych na zakolu Wisły widzów największe emocje wzbudził śmigłowiec Mi-17, który wielokrotnie uczestniczył w pokazach, a także „foki” z Formozy, które miały za zadanie odbić zaatakowany przez nieprzyjaciela statek. Duże wrażenie zrobiła również akcja, w której wszystkie jednostki skonsolidowały siły, by obezwładnić ukrywających się na brzegu Wisły terrorystów. W tym celu wykorzystano wozy bojowe (AGAT), łodzie (Formoza), śmigłowiec (Lubliniec) i robota (GROM).

(informacja własna)