Formacja ponad pięćdziesięciu samolotów wykona specjalny przelot w czasie pokazów lotniczych Royal International Air Tattoo. Grupowy przelot dla upamiętnienia setnej rocznicy powstania brytyjskich sił powietrznych odbędzie się w pierwszy dzień pokazów – w piątek 13 lipca.

Nie potwierdzono jeszcze oficjalnie pełnego składu formacji, która przedefiluje przed widzami, ale organizatorzy spodziewają się wszystkich podstawowych typów statków powietrznych używanych obecnie przez RAF. Możemy się spodziewać Tornad, Typhoonów, A400M, a także śmigłowców Chinook czy Puma. Nie zabraknie także zespołu akrobacyjnego Red Arrows. O historii przypominać ma pamiętający drugą wojnę światową bombowiec Lancaster w towarzystwie myśliwców Hurricane i Spitfire.

Chociaż przelot odbędzie się tylko pierwszego dnia pokazów, także w sobotę i niedzielę nie zabraknie elementów odwołujących się do setnych urodzin RAF-u. Każdego dnia zaplanowano osiem godzin pokazów w powietrzu. Także na wystawie statycznej zostaną zaprezentowane historyczne, aktualne i przyszłe samoloty brytyjskiego lotnictwa wojskowego.

Pokazy RIAT są tylko jednym z elementów całorocznych obchodów stulecia RAF-u, ale to właśnie tam skupią się obchody międzynarodowe. W pokazach wezmą udział samoloty z kilkunastu państw całego świata w tym z Kanady, Szwajcarii, Grecji, Hiszpanii, Czech i Danii. Nie zabraknie także Amerykanów, którzy zaprezentują między innymi myśliwiec F-35 Lightning II we wspólnym przelocie z drugowojennym Mustangiem.

Zobacz też: RIAT 2017: USA, Ukraina, ulewa

(informacja prasowa RIAT)

Crown Copyright