Thales poinformował, że dostarczy Polsce cztery zestawy hydroakustyczne Folding Light Acoustic System for Helicopters (FLASH) Sonics. Zostaną one zamontowane na śmigłowcach Leonardo AW101 zamówionych dla polskiej marynarki wojennej.

Sonary tego znajdują się w wyposażeniu flot między innymi Australii (MH-60R), Francji (NFH90), Norwegii (NFH90), Filipin, Szwecji (NHF90), Korei Południowej (AW159), Wielkiej Brytanii (Merlin) i Stanów Zjednoczonych (MH-60R). Ogółem do tej pory do dwunastu użytkowników dostarczono ponad czterysta sonarów FLASH Sonics. Według producenta jest to dowód, że ten produkt zalicza się do światowej czołówki i zapewnia niezrównane bezpieczeństwo przeciwko okrętom podwodnym.

FLASH Sonics jest szerokopasmowym sonarem pracującym na niskich częstotliwościach (3–5 kHz). Charakteryzuje się dużym zasięgiem, szerokim polem obserwacji i niskim odsetkiem fałszywych alarmów. Maksymalna głębokość zanurzenia to 750 metrów, maksymalna prędkość podnoszenia i opuszczania w standardowej konfiguracji – 8,5 metra na sekundę.

System przetwarzania danych poza sonarem współpracuje także z aktywnymi i pasywnymi bojami sonarowymi. Sonar został skonstruowany z myślą o większych śmigłowcach w rodzaju AW101, ale powstała również jego kompaktowa wersja mieszcząca się w śmigłowcu wielkości AW159.

Prace nad polskim wariantem systemu były prowadzone wspólnie przez Thalesa, Leonardo oraz polskich partnerów – Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 i Politechnikę Gdańską. Obie instytucje będą beneficjentami transferu technologii związanych z sonarem i będą odpowiadały za serwis.

Zobacz też: Niger: 71 żołnierzy zabitych w ataku terrorystów

(monch.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl