Biuro prasowe Rosoboroneksportu poinformowało, że wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe TOS-1A Sołncepiok (w nomenklaturze używa się również określenia ciężki miotacz ognia, strzela bowiem pociskami termobarycznymi) znajdują się w orbicie zainteresowań zagranicznych kontrahentów. Miałoby to dotyczyć szczególnie państw, które są zmuszone do prowadzenia operacji antyterrorystycznych.

– Od zawsze istniało zainteresowanie rosyjskimi systemami Smiercz i Grad, od zawsze również istniało zainteresowanie zestawami TOS-1A, szczególnie w przypadku operacji antyterrorystycznych. Przyszłe zamówienia na rosyjskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe pozwolą Rosji utrzymać wiodącą pozycję na globalnym rynku uzbrojenia – powiedział Aleksander Jemielianow, szef działu Rosoboroneksportu odpowiedzialnego za eksport uzbrojenia. Nie precyzuje on, jakie państwa są zainteresowane zakupem TOS-1A, i wypowiada się jedynie bardzo ogólnikowo.

W październiku w Internecie pojawiły się krótkie materiały filmowe ukazujące ciężki miotacz ognia TOS-1A podczas walk w Syrii. Syryjskie wojska rządowe wykorzystywały TOS-1A podczas ataków na pozycje bojowników w północno-wschodniej części prowincji Latakia. Sprzęt dostarczono potajemnie, wcześniej nie doszło do oficjalnego potwierdzenia dostawy. Obecnie również nie mówi się głośno o zainteresowaniu Damaszku kolejnymi dostawami. Obecnie TOS-1A znajduje się na wyposażenie wojsk rosyjskich, kazachskich, azerskich i irackich. Oficjalnie.

TOS-1A został przyjęty do uzbrojenia rosyjskich wojsk lądowych w 2001 roku. W porównaniu do poprzednika, TOS-1M Buratino (Pinokio), zwiększeniu uległa masa pocisku, która obecnie wynosi 217 kilogramów; to przez nią zmniejszono liczbę prowadnic z trzydziestu do dwudziestu czterech. TOS-1A strzela pociskami o zasięgu od czterystu do sześciu tysięcy metrów, obsługiwany jest przez trzyosobową załogę. Kompletny salwa trwa sześć sekund. Producent wskazuje na duże zalety i skuteczność systemu w terenie górzystym lub przeciwko dobrze ufortyfikowanemu przeciwnikowi, szczególnie w terenie zurbanizowanym.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Vitaly V. Kuzmin, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported