Sojusznicze Dowództwo Lotnicze i Sztab NATO we współpracy ze słoweńskimi siłami powietrznymi zorganizowały prezentację naświetlającą możliwości sił powietrznych tego państwa i ich zintegrowanie ze strukturami sojuszu.

Słowenia dołączyła do NATO w 2004 roku. Nie posiada własnych myśliwców, a za obronę jej przestrzeni powietrznej, w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO, odpowiadają jej sąsiedzi – Włochy i Węgry. Na zmianę przejmują one odpowiedzialność za słoweńską przestrzeń powietrzną i w razie potrzeby wysyłają do jej obrony myśliwce Eurofighter Typhoon lub JAS 39 Gripen. Kontrolę nad operacjami air policing na obszarze Słowenii sprawuje Wielonarodowe Centrum Operacji Lotniczych (CAOC) w Torrejón w Hiszpanii.

Na terytorium Słowenii w ramach struktury tamtejszych sił powietrznych funkcjonuje Centrum Kontroli i Raportowania (CRC) w Lublanie, które odpowiada między innymi za dostarczenie do wspólnej sieci NATO danych z radarów na terytorium Słowenii. Ponadto w razie zarządzenia przez CAOC w Torrejónie startu alarmowego myśliwców Centrum Kontroli i Raportowania sprawuje nad nimi bezpośrednią kontrolę taktyczną.

Narodowy element obrony powietrznej stanowią samoloty szkolno-treningowe Pilatus PC-9, które mogą przenosić zasobniki z uzbrojeniem. W takim wypadku mogą być wykorzystane do przechwytywania celów lecących z bardzo niskimi prędkościami, jak samoloty general aviation czy śmigłowce. Ponadto siły powietrzne dysponują śmigłowcami Bell 412 wykorzystywanymi głównie do zadań poszukiwawczo-ratunkowych na dominujących w kraju terenach górskich.

Słowenia co roku organizuje międzynarodowe ćwiczenia wysuniętych nawigatorów naprowadzania „Adriatic Strike”. Jest to bardzo dobra okazja dla żołnierzy z państw sojuszniczych i partnerskich do ćwiczenia realistycznych scenariuszy z udziałem samolotów i śmigłowców z wielu państw. W 2019 roku w tych wyspecjalizowanych ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z dwudziestu sześciu państw. Alpejski krajobraz daje doskonałą okazję do realizowania najbardziej wymagających scenariuszy.

Według raportu „World Air Forces 2020” słoweńskie lotnictwo wojskowe ma do dyspozycji między innymi dziewięć PC-9, dwa PC-6, osiem Zlinów 242 i dwa Zliny 143. Jeśli chodzi o śmigłowce, w wyposażeniu znajdziemy osiem Belli 412, cztery H215M i cztery Belle 206.

Zobacz też: Meksyk: Porwany generał uwolniony po zapłaceniu okupu

(ac.nato.int)

Maciej Hypś, Konflikty.pl