Słoweńskie ministerstwo obrony poinformowało o odłożeniu planów pozyskania kołowych transporterów opancerzonych Boxer dla dwóch zmechanizowanych grup bojowych piechoty. Według planów w każdej z nich znajdzie się czterdzieści osiem pojazdów tego typu.

Resort obrony Słowenii podejmie ostateczną decyzję o zakupie wozów po opublikowaniu Białej Księgi w zakresie obronności. Dokument określa podstawowe cele i zasadnicze kierunki rozwoju słoweńskich sił zbrojnych. Do tego mają być dostosowane potrzeby dotyczące nowego sprzętu wojskowego. W pewnym sensie jest to sprzeczne z informacjami podawanymi w lutym 2018 roku, gdyż już wtedy zakup Boxerów miał być uwzględniony w średnio- i długoterminowych planach obronnych kraju.

Czasowe wycofanie się z planów zakupu z pewnością negatywnie wpłynie na wyposażanie nowo formowanej batalionowej grupy bojowej słoweńskich sił zbrojnych. W jej składzie miało znaleźć się czterdzieści osiem pojazdów. Miały stanowić komponent wsparcia, usytuowany między czołgami podstawowymi i transporterami uzbrojonymi bezzałogowe moduły z karabinami maszynowymi kalibru 12,7 milimetra. Wozy w konfiguracji podobnej do litewskich Vilkasów mają zastąpić gąsienicowe transportery M-80.

Pozyskanie Boxerów miało być już przesądzone, a środki finansowe zagwarantowane w budżecie na lata 2018–2019. Pierwotnie planowano, że transakcja zostanie zrealizowana w całości w latach 2018–2020. Obecnie te plany wydają się nie do spełnienia. Niewiadome pozostaje ponadto liczba pojazdów, które mogą być przedmiotem przyszłego kontraktu.

Niepewne jest dotrzymanie kolejnych planów, gdyż Lublana zakładała, że pierwsza kompania rozpocznie służbę bojową w 2020 roku, a wszystkie wozy drugiej grupy bojowej miały być gotowe do służby liniowej do roku 2025.

Zobacz też: Słowenia również kupi wozy L-ATV

(shephardmedia.com)

synaxonag, Creative Commons Attribution 2.0 Generic