Słowackie ministerstwo obrony poinformowało, że rusza z przetargiem na pojazdy opancerzone. Rzecznik prasowa resortu Danka Capáková ogłosiła, że Bratysława zamierza pozyskać 424 wielozadaniowe taktyczne pojazdy opancerzone z napędem na cztery koła (viacúčelové taktické vozidlo). Słowacy pozostawią sobie możliwość wykorzystania opcji na dodatkowe dwadzieścia pojazdów dla ministerstwa spraw wewnętrznych.

Szacunkowa wartość kontraktu to 321 milionów euro, wyłączając podatek od wartości dodanej. Przyszły kontrahent zadba również o dostawę mobilnego kamuflażu na zimę i wiosnę, a także części zamienne. Program ma być rozciągnięty w czasie, zaś dostawy rozpoczną się w 2024 roku. Termin składania ofert upływa 2 lipca o godzinie 10:00.

Słowacy chcą zastąpić wiekowe już pojazdy, takie jak Aligator Master, BRDM-2 i RG-32M. W przeprowadzonych pod koniec 2017 roku próbach terenowych wzięło udział dziewięć platform, w tym Aligator Master II, Dingo 2, Eagle V, Renault Sherpa, Ejder Yalçın, Cobra II, Husar (na zdjęciu) i ulepszona wersja Ajbana, oferowana wspólnie przez firmę Nimr Automotive razem z czeskim VOP CZ.

Nie było wśród nich Gerlacha i Peruna, które również bierze się pod uwagę w ogłoszonym przetargu, choć ostatni z nich jest raczej platformą przeznaczoną dla specjalsów. Słowackie media wskazywały tureckie wozy – Ejdera Yalçına i Cobrę II – jako liderów po pierwszych testach.

Zobacz też: Excalibur Army pokazała nową wersję haubicy Eva

(spectator.sme.sk, newsnow.tasr.sk)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl