Ośmiu pierwszych studentów zakończyło naukę na kierunku lotnictwo na Politechnice Koszyckiej. Równocześnie uczyli się oni w Akademii Sił Zbrojnych imienia generała Štefánika w Liptovskim Mikulášu. Wszyscy uzyskali tytuły magistrów lotnictwa i nauk wojskowych. Na wspomnianą ósemkę składa się trzech pilotów, jeden kontroler ruchu i czterech mechaników.

– Jest to pierwszy widoczny rezultat współpracy między Uniwersytetem i Akademią – mówił minister obrony Peter Gajdoš. – Nowi porucznicy zostaną przydzieleni do jednostek lotniczych i mam nadzieję, że nowy sprzęt, który będą obsługiwać, będzie motywacją do długiej służby w słowackich siłach powietrznych.

Minister przypomniał, że w zeszłym roku do uzbrojenia weszły dwa śmigłowce UH-60 Black Hawk i dwa samoloty transportowe C-27J Spartan.

Peter Gajdoš powiedział, że współpraca z uniwersytetem w Koszycach jest kolejnym przykładem dobrej kooperacji wojska i uczelni cywilnych na polu edukacji. Jest to efektywny ekonomicznie sposób na pozyskiwanie specjalistów w bardzo wąskich dziedzinach. Poza pilotami w ten sam sposób – z wykorzystaniem fakultetu medycyny wojskowej w filii czeskiego Uniwersytetu Karola w Hradcu Králové – uczy się wojskowych lekarzy.

Zobacz też: Słowacy odebrali zmodernizowane BWR

(mod.gov.sk)

Andre Wadman, GNU Free Documentation License 1.2