Koncern Saab poinformował o dostarczeniu na Słowację wszystkich zamówionych przez ten kraj bezodrzutowych granatników Carl-Gustaf M4. Tym samym słowackie siły zbrojne stały się pierwszym użytkownikiem tego uzbrojenia. Dostawę zrealizowano w połowie lipca bieżącego roku, choć pierwsze informacje z września 2015 roku wyznaczały datę końcową wypełnienia kontraktu na koniec roku 2016.

Słowacy dysponują obecnie kilkoma egzemplarzami wielozadaniowych granatników Carl-Gustaf M3. Nowy system, Carl-Gustaf M4, ma zwiększyć potencjał obronny kraju. Granatniki te mają ulepszoną w stosunku do poprzednika, lekką konstrukcję. Broń waży poniżej 7 kilogramów, co ma umożliwić znaczną poprawę mobilności żołnierza. Wersja M4 jest również kompatybilna z najnowszymi technologiami pola walki, takimi jak inteligentne systemy celownicze i programowalna amunicja.

– Siły zbrojne Republiki Słowackiej są obecnie wyposażone w kilka sztuk wielofunkcyjnego granatnika Carl-Gustaf M3. Decyzja o zakupie nowego systemu Carl-Gustaf M4 świadczy o tym, że jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najlepsze rozwiązania, dopasowane do ich potrzeb – powiedział Görgen Johansson, dyrektor jednostki biznesowej Saab Dynamics.

– Jestem niezwykle dumny z możliwości poinformowania o fakcie, że Słowacja jest pierwszym krajem wdrażającym do swoich sił zbrojnych system Carl-Gustaf M4. Wynika to z faktu, że M4 oferuje pełną kompatybilność z rozwijającymi się technologiami pola walki. Słowacja pozyskała system, który w wymierny sposób zwiększy jej potencjał obronny – powiedział Magnus Lewis-Olsson, dyrektor sprzedaży Saaba odpowiadający za Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Carla-Gustafa M4 po raz pierwszy zaprezentowano we wrześniu 2014 roku i wprowadzono na rynek niespełna trzy miesiące później. Zastosowanie nowych materiałów – tytanu i włókien węglowych – zmniejszyło długość do mniej niż jednego metra i masę do 6,7 kilograma (bez urządzeń elektrooptycznych). Daje to duży postęp, gdyż jest on trzy kilogramy lżejszy niż wersja M3 i o ponad połowę niż wersja M2.

Wersję M4 przystosowano do integracji z różnymi typami optycznych lub optoelektronicznych przyrządów celowniczych. Wykorzystuje wszystkie jedenaście typów amunicji 84 milimetry x 246R i może wystrzeliwać amunicję programowalnej. Zawiera również szereg ergonomicznych usprawnień, zapewniając żołnierzom lepszą mobilność.

Zobacz też: Amunicja do Carla-Gustafa dla Austriaków

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba