Biuro prasowe szwedzkiego Saaba poinformowało o uzyskaniu pierwszego zamówienia na granatniki bezodrzutowe Carl-Gustaf M4 kalibru 84 milimetry. Pierwszym eksportowym użytkownikiem najnowszej wersji popularnego granatnika będą siły zbrojne Słowacji.

– Dla Saaba i broni Carl Gustaf to istotny krok. Jestem bardzo dumny z tego, że Słowacja będzie pierwszym krajem, którego siły zbrojne zostaną wyposażone w granatnik Carl-Gustaf w wersji M4. Oznacza to, że opracowane dla naszych klientów rozwiązania są wiodące w skali globalnej – powiedział Görgen Johansson, szef Saab Dynamics.

Do wiadomości publicznej nie podano informacji o liczbie zamówionych granatników ani wartości kontraktu. Dostawy mają być zrealizowane w całości w 2016 roku. Przedstawiciele Saaba poinformowali za to, że Carl-Gustaf M4 przejdzie testy i ocenę zdolności bojowych w siłach zbrojnych dwóch innych państw, których jednak nie wymienili z nazwy.

Wersja M4 została po raz pierwszy zaprezentowana we wrześniu 2014 roku i wprowadzona na rynek pod koniec ubiegłego roku. Zastosowanie nowych materiałów – tytanu i włókien węglowych – zmniejszyło długość do mniej niż jednego metra i ciężar do 6,7 kilograma (bez urządzeń elektrooptycznych). Najnowszy granatnik jest więc trzy kilogramy lżejszy niż wersja M3 i o ponad połowę niż wersja M2.

M4 został przystosowany do integracji z różnymi typami optycznych lub optoelektronicznych urządzeń celowniczych. Wykorzystuje wszystkie jedenaście typów amunicji 84 milimetry x 246R i został zaprojektowany do wystrzeliwania amunicji programowalnej. Zawiera również szereg ergonomicznych usprawnień, zapewniając żołnierzom lepszą mobilność.

(saabgroup.com, janes.com; fot. U.S. Army photo by Spc. William Hatton)

U.S. Army photo by Spc. William Hatton