Słowackie ministerstwo obrony poinformowało o podpisaniu umowy z przedsiębiorstwem Eurospike, spółką joint venture Rafael Advanced Defense Systems Ltd., Diehl Defence i Rheinmettal Electronics. Porozumienie dotyczy dostawy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2 (o zasięgu 5,5 kilometra) i przenośnych wyrzutni z zespołem kierującym (Integrated Control Launch Units, ICLU). Zamówienia zrealizowano za pośrednictwem Agencji Wsparcia i Zamówień Sojuszu Północnoatlantyckiego (NSPA, NATO Support & Procurement Agency).

Oficjalna strona ministerstwa nie podała wartości kontraktu, liczby zakupionych pocisków i wyrzutni ani też harmonogramu dostaw. Informację podano ogólnie, liczbę wyrzutni określając w dziesiątkach, pocisków zaś – w setkach.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaufanie ze strony słowackich sił zbrojnych i chcielibyśmy również podziękować NSPA za szybką reakcję i profesjonalizm – powiedział dyrektor zarządzający Eurospike, Wolfgang Herrnberger. – Słowackie zamówienie to kolejne, po dokonanych przez Niemcy, kraje bałtyckie – Łotwę, Estonię i Litwę – i wiele państw europejskich, które stworzyły wspólne zdolności przeciwpancerne w Europie, zapewniające interoperacyjność i potencjalne wzmocnienie międzynarodowego wsparcia w tym zakresie.

Słowackie wojska lądowe stały się tym samym szóstymi na świecie, które zdecydowały się pozyskać Spike’i LR2. Słowacja znajduje się w grupie 34 państw-użytkowników pocisków tej rodziny i jednocześnie jest jednym z trzech w NATO, które używać będą Spike’ów LR2. Trafią na wyposażenie jednostek piechoty i kawalerii.

Słowackie ministerstwo obrony kupuje te pociski między innymi dla osiemdziesięciu jeden kołowych transporterów opancerzonych Vydra w układzie 8×8 ze zdalnie sterowaną wieżą Turra 30 uzbrojoną w armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów, karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra i dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. W kwietniu 2018 roku testowano wieżę zintegrowaną ze Spike’ami.

Zobacz też: Słowacja rusza z przetargiem na pojazdy opancerzone

(edrmagazine.eu)

materiały prasowe Rafaela