C-145A Skytruck to wariant polskiego PZL M28 Skytruck przeznaczony dla amerykańskich sił zbrojnych i wykorzystywanym głównie w operacjach sił specjalnych. Wersję bazową wykorzystują siły zbrojne Polski, Wietnamu, Nepalu, Wenezueli i Indonezji.

C-145 były używane do wspierania operacji specjalnych w Afganistanie i wschodniej Afryce. Obecnie w służbie znajduje się około dziesięciu samolotów, ale do 2015 roku ich liczba ma wzrosnąć o sześć. Maszyna ta może być wykorzystywana do precyzyjnego zrzucania zaopatrzenia na spadochronach, ratownictwa bojowego, ewakuacji rannych oraz misjach humanitarnych. Standardowo załoga składa się z trzech osób: dwóch pilotów i technika załadunku. Samolot może przewieźć szesnastu pasażerów lub dziesięciu spadochroniarzy z pełnym oporządzeniem.

Pierwsze Skytrucki znalazły się w Stanach Zjednoczonych w 2009 roku z zadaniem wykonywania niestandardowych operacji lotniczych w ramach 318. Eskadry Operacji Specjalnych 1. Skrzydła Operacji Specjalnych z bazy Cannon. Później zostały przeniesione do 6. Eskadry Operacji Specjalnych, gdzie zastąpiły wycofane samoloty MC-130E Combat Talon.

Awionika samolotu składa się z zestawu Honeywell BendixKing umożliwiającego loty w każdych warunkach pogodowych w dzień i w nocy. Napęd stanowią dwa silniki Pratt and Whitney PT6A-65B i mocy 1100 KM. Pułap operacyjny to 25000 stóp, zasięg ponad tysiąc mil morskich i prędkość przelotowa 412 km/h. Dużą zaletą samolotu jest jego krótki start i lądowanie, które z pełnym ładunkiem odbywają się na dystansie około trzystu metrów.

(airforce-technology.com)

US Air Force / Tech. Sgt. Samuel King Jr.