Zgodnie z zapowiedziami samolot bezzałogowy MQ-9B SkyGuardian przeleciał ze Stanów Zjednoczonych do Wielkiej Brytanii na pokazy RIAT 2018. Wyprodukowany przez General Atomics samolot wylądował w Fairfordzie 11 lipca o 6.51 czasu lokalnego. Tym samym stał się pierwszym bezpilotowcem klasy MALE, który przeleciał przez Atlantyk. W czasie dwudziestu czterech godzin i dwóch minut SkyGuardian przebył trasę długości 6960 kilometrów.

Samolot jest prezentowany na wystawie statycznej w czasie RIAT-u. RAF od ponad dziesięciu lat używa wcześniejszej wersji MQ-9 – Reapera. Z tego powodu producent uznał, że impreza będąca punktem kulminacyjnym obchodów stulecia brytyjskich sił powietrznych jest idealnym miejscem do prezentacji najnowszego samolotu zakupionego przez RAF. W Wielkiej Brytanii MQ-9B będzie nosił nazwę Protector RG Mk1.

MQ-9B jest wynikiem pięcioletnich prac rozwojowych prowadzonych na bazie Predatora B. Celem prac było takie przekonstruowanie maszyny, żeby spełniała różne wojskowe i cywilne wymogi certyfikacyjne. Samolot spełnia wymogi normy STANAG 4671 dzięki czemu będzie mógł bez ograniczeń działać w cywilnej przestrzeni powietrznej. Istnieje także morska wersja MQ-9B – SeaGuardian.

Zobacz też:Dwa razy przez Atlantyk. Rekordowy przelot Canberry

(Informacja prasowa)

General Atomic Aeronautical Systems Inc