Tata Advanced Systems i Lockheed Martin podpisały umowę, na której mocy indyjski koncern będzie produkował skrzydła samolotów wielozadaniowych F-16 Fighting Falcon. Docelowo w Indiach będą produkowane skrzydła dla wszystkich nowych F-16.

Uruchomienie produkcji skrzydeł do amerykańskiego myśliwca wzmacnia pozycję Taty na światowym rynku lotniczym. Chociaż umowa nie ma formalnie nic wspólnego z indyjskim przetargiem na samoloty wielozadaniowe, nie da się ukryć, że ruch Lockheeda powinien zwiększyć szanse jego samolotu na zwycięstwo. Indie od lat przy zakupach uzbrojenia starają się, aby jak największa część produkcji była realizowana na miejscu.

– Jesteśmy zachwyceni decyzją Lockheeda o tym, by umieścić produkcję skrzydeł do F-16 w Indiach – powiedział Sukaran Singh, dyrektor wykonawczy Taty. – To wstęp, aby w przyszłości stać się globalnym dostawcą tego elementu. W ten sposób Indie znajdą się w centrum największego światowego ekosystemu w kategorii samolotów myśliwskich. Tata i Lockheed współpracują od lat przy produkcji elementów kadłuba samolotu C-130J i śmigłowca S-92.

Zobacz też: Boeing gotowy na długą kampanię w Indiach

(tata.com)

US Air Force / Airman Bailee A. Darbasie