W stoczni Naval Group w Lorient zwodowano wczoraj fregatę Alsace (D656) – siódmą jednostkę typu Aquitaine dla francuskiej marynarki wojennej. Jest to zarazem pierwszy francuski przedstawiciel typoszeregu FREMM w wariancie przeciwlotniczym, oznaczanym także FREDA (od słów défense aérienne).

Budowa fregaty trwała od czerwca 2016 roku, jej przyjęcie do służby zaplanowano zaś na końcówkę roku 2021. Rok później marynarce wojennej ma być przekazana druga fregata w wariancie FREDA – Lorraine – która będzie zarazem ostatnim FREMM-em dla Marine nationale. Okręt wiodący typu przekazano siłom zbrojnym w listopadzie 2012 roku, ale do służby czynnej skierowano go dopiero trzy lata później.

Oba warianty fregat różnią się głównie w zakresie uzbrojenia i systemów niezbędnych do jego obsługi. FREDA – oprócz pocisków przeciwlotniczych Aster 30 w wyrzutniach pionowych Sylver A70 – dysponuje między innymi bogatszym pakietem łączności i trzema dodatkowymi konsolami systemu zarządzania walką SETIS, nie tracąc przy tym możliwości bojowych w zakresie zwalczania okrętów nieprzyjaciela, między innymi za pomocą pocisków Exocet MM40 Block III.

Zobacz też: Amerykanie opisują wrażenia z pokładu FREMM-a

(navaltoday.com)

XIIIfromTOKYO, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International