Singapurska marynarka wojenna przyjęła do służby trzy ostatnie wielozadaniowe okręty typu Independence LMV (Littoral Mission Vessel). Tempo realizacji programu zapiera dech w piersiach.

Na początku roku 2013 zapadła decyzja o przyznaniu lokalnej firmie ST Engineering kontraktu na zaprojektowanie i zbudowanie ośmiu jednostek przeznaczonych do działań na wodach przybrzeżnych. Nowe okręty miały zastąpić w służbie patrolowce typu Fearless, które już wówczas miały za sobą prawie dwadzieścia lat służby.

Firma poradziła sobie z zadaniem w bardzo szybkim tempie. Budowa prototypowego Independence ruszyła we wrześniu 2014 roku, a do służby okręt wszedł na początku maja 2017 roku. Ostatni z okrętów, Fearless, został zwodowany w styczniu 2019 roku. Tym samym wszystkie osiem okrętów podniosło banderę w ciągu nieco ponad dwóch i pół roku, zaś cały program zrealizowano w ciągu ośmiu lat.

LMV wymykają się jednoznacznej klasyfikacji – należałoby mówić o jednostkach pośrednich miedzy patrolowcami a korwetami. Ich główne zadania to ochrona singapurskich wód i szlaków żeglugowych. Z tego powodu zostały wyposażone w system przeciwlotniczy średniego zasięgu MICA VL. Wymienne moduły misyjne pozwalają przystosować jednostki do różnych zadań, od zwalczania okrętów podwodnych do misji ratunkowych.

Zobacz też: Budowa malezyjskich Gowindów poważnie opóźniona

(mindef.gov.sg)