Singapurska marynarka wojenna obchodziła 5 maja półwiecze swojego istnienia. Z tej okazji podniesiono banderę na jej najnowszym okręcie, wielozadaniowym RSS Independence.

Klasyfikacja nowej jednostki nie jest łatwa. Z powodu stawianych przed okrętem zadań, takich jak ochrona szlaków żeglugowych, najłatwiej byłoby mówić o pełnomorskim patrolowcu. Jednak jaki patrolowiec zostaje uzbrojony w system przeciwlotniczy średniego zasięgu (MICA VL), a w dzięki wymiennym modułom misyjnym może zostać przystosowany do zwalczania okrętów podwodnych? Sami Singapurczycy określają Independence i powstające jednostki siostrzane jako typ LMV (Littoral Mission Vessel), czyli okręt do działań na wodach przybrzeżnych.

Oprócz Independence zwodowano już trzy kolejne jednostki typu LMV. W planach jest pozyskanie do 2020 łącznie ośmiu takich okrętów, które zastąpią jedenaście patrolowców typu Fearless. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej elektronik załogę na LMV zredukowano do trzydziestu osób, chociaż bez modułów misji można ją zmniejszyć do dwudziestu trzech ludzi. Zaawansowane wyposażenie pozwala również na wykonywanie szerszego zakresu zadań, przy mniejszej liczbie okrętów.

(navyrecognition.com)

Republic of Singapore Navy