W przyszłym miesiącu singapurscy pancerniacy rozpoczną wspólne ćwiczenia z Bundeswehrą na poligonie NATO w Bergen-Hohne (Dolna Saksonia). Jest to element zacieśniania współpracy pomiędzy obydwoma krajami.

Firestorm250, via Wikimedia Commons

Firestorm250, via Wikimedia Commons

Wspólne manewry o kryptonimie Exercise Panzer Strike (XPS) ruszą 21 maja i potrwają 3 tygodnie. Do Niemiec przyjedzie ponad 1300 żołnierzy z 48 batalion Singapurskiego Pułku Pancernego (48 SAR), którzy przywiozą ze sobą 14 czołgów podstawowych Leopard 2SG i 11 bojowych wozów piechoty Bionix II. Stronę niemiecką będzie reprezentował 33 batalion pancerny na Leopardach 2A6.

Pierwsza część ćwiczeń obejmie wzajemne zapoznanie się uczestników, używanego przez obie strony sprzętu oraz wspólne przygotowania do przeprowadzenia manewrów. Główną częścią ćwiczeń będzie strzelanie ostrą amunicją, także w ruchu i do ruchomych celów. Poważnym problemem dla singapurskiej armii jest niewielka powierzchnia wyspiarskiego państwa. ‒ W Singapurze największy dystans, na jaki możemy strzelać to 800 m. Tutaj mamy możliwość strzelania do celów odległych nawet o 2500 m. ‒ mówił major Lim Han Yong, dowódca 2 kompanii 48 SAR. W trakcie ćwiczeń 158 żołnierzy singapurskiej piechoty zmechanizowanej ma przejść dodatkowe specjalistyczne szkolenia.

Singapur użytkuje obecnie 96 Leopardów 2A4 zakupionych z rezerw sprzętowych Bundeswehry, zmodernizowanych do standardu SG. Ostatnie porozumienie między Berlinem a Singapurem dwukrotnie zwiększyło czas, jaki żołnierze z tego azjatyckiego państwa mogą spędzić na niemieckich poligonach.

(army-technology.com)