W odpowiedzi na zapytanie wystosowane przez dziennikarzy serwisu Defense News ministerstwo obrony Singapuru potwierdziło, że wykorzystuje śmigłowce Boeing AH-64D Apache do obrony przestrzeni powietrznej. AH-64 stanowią jeden z elementów wielowarstwowego systemu obrony, w którym odgrywają ważną rolę ze względu na dostępny im zakres prędkości.

Śmigłowce mają niezaprzeczalną przewagę nad myśliwcami wielozadaniowymi, kiedy pojawia się potrzeba zniszczenia celu poruszającego się z małą prędkością na małej wysokości, takiego jak awionetka czy bezpilotowy aparat latający. Tego rodzaju cele rozwijają prędkość niższą od prędkości minimalnej samolotów takich jak F-15 i F-16, stanowiących podstawowe wyposażenie sił powietrznych Republiki Singapuru.

Jeśli zajdzie potrzeba strącenia takiego wolno lecącego intruza, załoga AH-64 ma do dyspozycji działko Orbital ATK M230, którego dodatkową zaletę stanowi to, iż może być obracane względem osi podłużnej śmigłowca. Poza tym najprawdopodobniej możliwe jest namierzanie celu za pomocą radaru AN/APG-78 Longbow.

Wykorzystanie Apache’ów w roli swoistych myśliwców przechwytujących potwierdzili nieoficjalnie Defense News także lotnicy służący na tych śmigłowcach, przepytywani w trakcie niedawnego Singapore Airshow. Nie wiadomo jednak, czy AH-64 pełnią stałe dyżury w reżimie QRA.

Singapurskie lotnictwo posiada obecnie dwadzieścia Apache’ów. Osiem z nich stacjonuje w Arizonie, pozostałe zaś pełnią służbę liniową w szeregach 120. Eskadry w bazie Sembawang.

Zobacz też: Pierwszy AH-64E w Indonezji

(defensenews.com)

US Army