Singapurskie siły zbrojne przyjęły do służby wielozadaniowe samochody średniej ładowności i wysokiej mobilności UROVESA VAMTAC ST5 (Vehículo de Alta Movilidad Táctico) z napędem na cztery koła. Pod koniec kwietnia bieżącego roku co najmniej dwie maszyny widziane były w północnej części kraju. Po drogach publicznych przemieszczały się pojazdy tego w konfiguracji lekkiego pojazdu użytkowego i platformy do transportu żołnierzy.

Singapur ma posiadać w magazynach duże ilości pojazdów produkowanych przez Uro Vehículos Especiales, dział pojazdów specjalnych i wojskowych hiszpańskiego przedsiębiorstwa Uro. Informowało to tym IHS Jane’s w październiku ubiegłego roku, choć pierwsze informacje lokalne pojawiały się na forach internetowych już w lipcu.

VAMTAC ST5 oferowane są w czterech podstawowych konfiguracjach: wozu dowodzenia, pojazdu do przewożenia kontenera, podwozia z kabiną i pick-upa. Dwie ostatnie konfiguracje produkowane są z trzema odmianami kabin: 2-drzwiowymi, 4-drzwiowymi lub 4-drzwiowymi z mniejszymi drzwiami tylnymi i mniejszą kabiną.

Obecnie wiadomo, że Singapur wybrał opcję podwozia z kabiną dwudrzwiową. Pojazdy mogą być skonfigurowane z szeregiem kontenerów przeznaczonych do przewozu żołnierzy, sprzętu łącznościowego lub rozpoznania. Kontenery mogą służyć także do zapewnienia dostaw sprzętu logistycznego. Konfiguracja wykonywania będzie zależnie od wymagań operacyjnych. Nie wyklucza się, że Singapur mógł nabyć hiszpańskie pojazdy w innych konfiguracjach, choć jeszcze nie zostały publicznie pokazane.

(janes.com; fot. koldo hormaza, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic)