Ministerstwo obrony Singapuru poinformowało o oficjalnym przyjęciu nowego gąsienicowego bojowego wozu piechoty Hunter na uzbrojenie tamtejszych sił zbrojnych. Prezentacja odbyła się podczas defilady w bazie wojskowej Sungei Gedong Camp z okazji pięćdziesiątej rocznicy powstania singapurskich wojsk pancernych.

– Hunter jest głównym przejawem transformacji singapurskich wojsk lądowych nowej generacji – powiedział dzisiaj szef resortu obrony Ng Eng Hen. – Pojazdy są bardziej zaawansowane niż wysłużone Ultra M113, dzięki czemu singapurskie wojska lądowe będą silniejsze i szybsze oraz będą dysponnować bronią bardziej inteligentną i zabójczą.

Przyjęcie na wyposażenie ma z pewnością wymiar symboliczny, gdyż dopiero niebawem większa liczba nowych wozów trafi do 42. Batalionu Pułku Pancernego. Po raz pierwszy Huntera ujawniono w czerwcu 2016 roku, w marcu 2017 roku podpisano kontrakt na dostawę wozów, ale nie ujawniono, ile egzemplarzy otrzymają singapurscy żołnierze. Do wiadomości publicznej nie podano również wartości kontraktu, ale pierwsze dostawy zaplanowano na 2019 rok.

Obecnie wiadomo jednak, iż dostawy Hunterów rozpoczną się dopiero w przyszłym roku. Już teraz planuje się szkolenia dla przyszłych instruktorów, którzy później zajmą się realizacją kursów dla załóg bojowych wozów piechoty. Do czasu pierwszych dostaw ma już wyszkolić się odpowiednia liczba żołnierzy potrzebnych do ich obsługi.

Huntery mają zapewnić wojskom pancernym nowe możliwości dzięki zwiększonej sile ognia, mobilności i świadomości sytuacyjnej załogi. W służbie zajmą miejsce opancerzonych pojazdów M113A2 Ultra, które w linii są od 1973 roku, i razem z bojowymi wozami piechoty Bionix II będą stanowić o sile oddziałów zmechanizowanych singapurskich wojsk lądowych.

Zobacz też: Szczegóły modernizacji Leopardów 2A4SG

(straitstimes.com)

materiały prasowe Singapore Technologies Kinetics