Singapur rozstrzygnął dwa przetargi na śmigłowce dla swoich sił zbrojnych. W konkursie na śmigłowiec wielozadaniowy zwycięzcą został H225M Caracal. Nowym ciężkim śmigłowcem transportowym zostanie CH-47F Chinook.

Nowe maszyny zajmą miejsce starzejących się wiropłatów należących do tych samych rodzin. Obecnie singapurskie wojska lotnicze mają na stanie czterdzieści sześć śmigłowców Eurocopter AS332 Super Puma i dwadzieścia cztery CH-47SD (lokalna odmiana CH-47D). W służbie liniowej znajdują się jednak tylko trzydzieści dwie Super Pumy i szesnaście Chinooków.

Nie ujawniono do tej pory, jak wiele śmigłowców jednego i drugiego typu trafi do Miasta Lwów (w mediach pojawiły się już informacje o osiemnastu H225M, na razie jednak niepotwierdzone) ani jaki będzie dokładny koszt transakcji. Caracale wykorzystywane będą do szerokiego wachlarza zadań. Posłużą między innymi do wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), ewakuacji medycznej i pomocy humanitarnej.

Jest to już drugie duże zamówienie zagraniczne na Caracale w drugiej połowie 2016 roku. Kilka miesięcy temu na zakup trzydziestu H225M zdecydował się Kuwejt.

(flightglobal.com, todayonline.com; fot. materiały prasowe Airbus Helicopters)

materiały prasowe Airbus Helicopters