Wojska lotnicze Republiki Singapuru sformowały nową bazującą w kraju eskadrę latającą na myśliwcach wielozadaniowych F-15SG. Powołanie do życia tej jednostki dowodzi prawdziwości doniesień z lata 2016 roku o potajemnym zakupie dodatkowych maszyn tego typu.

Do tej pory w singapurskim lotnictwie istniały dwie eskadry na F-15SG: 149. Eskadra „Shikra”, stacjonująca w Paya Lebar w Singapurze, i mieszana amerykańsko-singapurska 428. Eskadra Myśliwska w Mountain Home Air Force Base w Idaho w Stanach Zjednoczonych. Ta druga, dysponująca dwunastoma maszynami, jest jednostką szkoleniową.

Pierwsze informacje na temat nowej eskadry pojawiły się 12 marca, po uroczystości pożegnalnej zorganizowanej dla dotychczasowego dowódcy Republic of Singapore Air Force. W przelocie wziął udział F-15SG z oznaczeniem 142. Eskadry „Gryphon”. Jednostka ta nie istnieje od roku 2005, wcześniej zaś latała na TA-4SU Super Skyhawkach. Niedługo potem na facebookowym profilu singapurskich wojsk lotniczych pojawiły się zdjęcia pilotów z naszywkami z wizerunkiem gryfa (link).

Co ciekawe, nie opublikowano jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie. IHS Jane’s przypuszcza, że eskadrę reaktywowano w marcu tego roku, żeby zrównoważyć planowane od dłuższego czasu wycofanie ze służby przestarzałych myśliwców Northrop F-5S/T Tiger II. Oficjalnych informacji odnośnie do tego, czy Tigery zakończyły już służbę, również nie ma.

(fot. Alert5, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Alert5, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International