Liczące 102 lata fińskie siły powietrzne po cichu rezygnują z wykorzystywania w emblematach swoich jednostek symbolu swastyki – hakaristi. Był on związany z tą formacją od momentu powołania jej do życia w marcu 1918 roku.

Generał brygady Jari Mikkonen poinformował, że stosowanie przez Finów takiego symbolu powodowało nieporozumienia z zagranicznymi partnerami, którym trzeba było co jakiś czas tłumaczyć historię symbolu w fińskim lotnictwie. W związku z tym podjęto decyzję o zaprzestaniu użycia hakaristi.

Czteroramienny symbol pojawił się na fińskich samolotach w 1918 roku za sprawą szwedzkiego szlachcica Erica von Rosena, który podarował Finlandii drugi samolot wojskowy. Błękitna swastyka na białym polu była znakiem rozpoznawczym Finów w trakcie obu wojen ze Związkiem Radzieckim. Przed drugą wojną światową swastyka była powszechnie stosowana przez jednostki wojskowe. Także wiele polskich jednostek wykorzystywało swastykę w swoich odznakach.

Replika samolotu Thulin D, drugiej maszyny w historii fińskiego lotnictwa, podarowanej przez hrabiego von Rosena.
(Ruuhinen, CC BY-SA 3.0)

W 1945 roku, ze względu na powiązanie symbolu z Trzecią Rzeszą, Finlandia zrezygnowała z wykorzystywania takiego symbolu na swoich samolotach. Swastykę zastąpiła błękitno-biała kokarda. Zachowano jednak hakaristi w odznakach jednostek i emblematach oraz na mundurach. Do stycznia 2017 roku taki symbol obecny był też w godle Dowództwa Sił Powietrznych, jednak o całkowitej rezygnacji ze swastyki oficjalnie poinformowano dopiero w lipcu 2020.

Czteroramienny symbol obecny jest jeszcze w godle Fińskiej Akademii Sił Powietrznych, jednak można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości także on zostanie zmieniony. Tymczasem w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych obecnie trwa proces eliminowania flagi Konfederacji we wszelkich kontekstach służbowych.

Zobacz też: Propozycja budowy wspólnego europejskiego lotniskowca

(bbc.com, usatoday.com)

domena publiczna