Rzeczniczka amerykańskiego Dowództwa Afrykańskiego Samantha Reho poinformowała, że Waszyngton zamierza podwoić wsparcie finansowe, którego udziela siłom antyterrorystycznym Afryki Zachodniej. Powołana przez kraje G5 Sahelu formacja ma walczyć z zagrożeniami ze strony zarówno ekstremistów, jak i zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przerzutem ludzi do Europy.

Stany Zjednoczone gotowe są przeznaczyć na dofinansowanie oddziału 111 milionów dolarów, co jest kwotą niemal dwukrotnie wyższą niż zapowiadane wcześniej 60 milionów. Dodatkowe fundusze mają wzmocnić liczącą 5 tysięcy żołnierzy jednostkę oraz umożliwić jej skuteczniejsze wykonywanie działań. Wcześniejszy raport NATO stwierdzał, że planowane początkowo finansowanie jest niewystarczające – nie może zapewnić wyposażenia i wyszkolenia sił mających chronić obszar porównywalny z połową Stanów Zjednoczonych.

Zwiększenie finansowanie może mieć również związek z widocznymi sukcesami afrykańskich sił antyterrorystycznych. Do tej pory – dzięki zablokowaniu licznych szlaków prowadzących przez zachodnioafrykańskie pustynie – żołnierzom udało się rozbić szereg organizacji przestępczych zajmujących się organizowaniem przerzutu imigrantów do Europy.

Zobacz też: Ofensywa sił rządowych we wschodnim Afganistanie

(bloomberg.com)

US Army / Spc. Zayid Ballesteros