Na 32. Sympozjum Kosmicznym szef Dowództwa Kosmicznego USAF, generał John E. Hyten powiedział, że należy rozważyć udostępnienie prywatnym firmom kosmicznym silników z wycofywanych międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Propozycja ta wzbudziła kontrowersje, ponieważ pojawienie się na rynku dziesiątków albo i setek tanich silników rakietowych mogłoby zaszkodzić wielu firmom z branży kosmicznej. Generał w specjalnym oświadczeniu napisał, że jest to sprawa dla Kongresu i będzie z nim ściśle nad jej rozwiązaniem współpracował.

Generał dodał, że według niego takie rozwiązanie byłoby właściwe, ponieważ pozwoliłoby odzyskać część pieniędzy, które amerykańscy podatnicy wyłożyli na rozwój, produkcję i utrzymanie tych silników. Jest to według niego lepsze rozwiązanie, niż pozwolenie by silniki uległy degradacji i nadawały się jedynie na złom. Jednocześnie zaznaczył, że liczba i cena silników musi być ustalona tak, aby nie zniszczyć amerykańskiego przemysłu małych rakiet kosmicznych i nie zakłócić wolnej konkurencji.

(defense-aerospace.com; fot. Jordan Vinson, af.mil)