Producent czołgu Altay poinformował o rozpoczęciu rozmów z brytyjskim przedstawicielstwem amerykańskiej firmy Caterpillar na temat produkcji i obsługi silników tureckiego wozu pancernego. Ewentualna współpraca miałby obejmować także konstrukcję wozu bojowego nowej generacji. Firmy Caterpillar oraz Perkins wyraziły zainteresowanie stworzeniem power packa do programu Altay.

Rozmowy z oferentami z Wysp Brytyjskich nie są jedyną próbą pozyskania kooperanta zagranicznego. Turecki producent prowadzi także dialog z niemieckim MTU w sprawie silnika i firmą Renk, która miałaby dostarczyć transmisję napędu. Ostatnie napięcia na linii Ankara–Berlin sprawiły jednak, że współpraca z niemieckimi przedsiębiorstwami może zostać uniemożliwiona.

Strona turecka zaznaczyła, że obecnie analizuje około dwudziestu możliwości, wliczając w to propozycje pochodzące z Chin i Rosji.

W sierpniu tureckie ministerstwo obrony zaprosiło do przetargu na produkcję seryjną Altaya trzy miejscowe koncerny zbrojeniowe: BMC, FNSS Defence Systems i producenta prototypu – przedsiębiorstwo Otokar. W ramach wielomiliardowego programu planuje się wyprodukowanie około tysiąca czołgów.

Zobacz też: Turcja kupi 529 pojazdów Kirpi

(defensenews.com)

materiały prasowe Otokara