US Navy zamówiła w przedsiębiorstwie Sikorsky Aircraft sześć śmigłowców VH-92A do przewozu prezydenta Stanów Zjednoczonych i innych najważniejszych osób w państwie. Wartość zamówienia to 542 miliony dolarów.

– Przewóz prezydenta to dla Korpusu Piechoty Morskiej zadanie, w którym porażka nie wchodzi w rachubę – powiedział generał broni Steven Rudder, zastępca dowódcy USMC do spraw lotnictwa. – Zapewniamy transport śmigłowcami i MV-22 na całym świecie tak, aby wypełnić potrzeby urzędu prezydenta.

Obecny, wart 1,24 miliarda dolarów, program nowego śmigłowca dla prezydenta USA realizowany przez Sikorsky’ego rozpoczęto w 2014 roku. Pierwszą decyzję w tej sprawie podjęto jednak w roku 2005. Wówczas Sikorsky przegrał z koncernem Lockheed Martin, którego teraz jest częścią. Kontraktu sprzed czternastu lat nie zrealizowano wskutek opóźnień i przekroczeń kosztorysu.

Amerykańskie siły zbrojne już wcześniej kupiły trzy śmigłowce tego typu, które trafiły pod egidę Naval Air Systems Command w celu przeprowadzenia prób. Objęły one między innymi lądowanie przed Białym Domem we wrześniu ubiegłego roku.

VH-92A to odmiana śmigłowca Sikorsky S-92, wyposażony w układ samoobrony, sprzęt łączności pozwalający na zarządzanie siłami zbrojnymi i oczywiście należycie komfortowe umeblowanie kabiny pasażerskiej. Pierwsze maszyny powinny osiągnąć wstępną gotowość operacyjną w składzie eskadry HMX-1 pod koniec 2020 roku.

Zobacz też: Rosjanie modernizują prezydenckie Iły-96

(usni.org)

Sikorsky