Sikorsky Aircraft otrzymał od US Air Force kontrakt na opracowanie nowego śmigłowca ratowniczego. Nie będzie to konstrukcja zupełnie nowa, ale kolejna modernizacja popularnego UH-60M. Chęć wymiany starzejących się śmigłowców HH-60G Pave Hawk została ogłoszona już w 2010 roku.

Kontrakt o wartości 1,28 miliarda dolarów obejmuje zaprojektowanie i rozwój nowych systemów ratowniczych, dostawę pierwszych czterech śmigłowców oraz siedmiu zestawów szkoleniowych dla załogi i personelu obsługi naziemnej. Mają być one dostarczone do 2020 roku. Kontrakt ten jest wstępem do dalszych zamówień, które mogą obejmować nawet 112 maszyn tego typu o wartości 7,9 miliarda dolarów. Ostateczna wielkość zamówień będzie określana rok po roku przez cały czas kontynuowania programu, w zależności od funduszy przyznanych przez polityków w kolejnych budżetach obronnych.

Umowa zostanie zrealizowana przez Sikorsky’ego, jako producenta płatowca oraz Lockheed Martina, jako głównego dostawcę awioniki. Maszyna oznaczona roboczo CRH-60 (Combat Rescue Helicopter) będzie miała powiększone wewnętrzne zbiorniki paliwa oraz zwiększoną objętość kabiny pasażerskiej. Śmigłowiec napędzany będzie, takimi samymi jak UH-60M, silnikami T700-GE-701D, które będą przekazywały moc na cztery szerokie łopaty wirnika głównego zbudowanego z kompozytów.

Do tej pory Sikorsky dostarczył USAF-owi i innym użytkownikom ponad siedemset UH-60M. Produkcja tego wariantu rozpoczęła się w 2007 roku.

(India Strategic, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl