Agencja informacyjna TASS poinformowała, że rosyjska marynarka wojenna planuje przetestować pocisk hiperdźwiękowy 3M22 Cyrkon z okrętu podwodnego K-560 Siewierodwińsk projektu 885 Jasień. Wcześniej jednak odbędą się trzy lub cztery testy z fregaty rakietowej Admirał Gorszkow projektu 22350.

Jest to informacja nieoficjalna i nieco odmienna od podanej w lutym. Wówczas źródła łączone z rosyjskim przemysłem obronnym wskazywały, że pocisk przetestuje załoga Kazania, pierwszego zmodyfikowanego okrętu reprezentującego projekt 885M Jasień-M. Tym samym Siewierodwińsk staje się okrętem do zadań specjalnych, gdyż w kwietniu jego załoga dokonała odpalenia pocisku 3M-14E z jednostki zacumowanej w porcie.

Decyzję taką podjęto z uwagi na przedłużające się próby państwowe okrętu i bliżej niesprecyzowaną datę jego pojawienia się w linii. Szacuje się, że może być przyjęty do służby pod koniec 2020 lub w roku następnym. Na okręcie pojawił się szereg usterek systemów pomocniczych i agregatów pokładowych, które są nie do przyjęcia dla rosyjskiego ministerstwa obrony.

Pierwsze udane odpalenie hiperdźwiękowego pociski 3M22 Cyrkon z jednostki rosyjskiej marynarki wojennej nastąpiło w styczniu. Wówczas z fregaty rakietowej Admirał Gorszkow projektu 22350, znajdującej się na Morzu Barentsa, wystrzelono pocisk, który uderzył w cel na poligonie na północnym Uralu. Według jednych źródeł Cyrkon przeleciał 500 kilometrów, zaś według innych zasięg przekroczył tę odległość.

Pociski tego typu będą instalowane na wielu typach jednostek podwodnych i nawodnych rosyjskiej marynarki wojennej. Cyrkony mają stanowić uzbrojenie korwet projektu 22800 (typ Karakurt) i projektu 21631 (typ Bujan-M), niszczycieli projektu 1155 Udałoj, a także – potencjalnie – okrętów podwodnych projektu 949 Antiej. Do odpalania służyć mają wyrzutnie pionowe 3S14 i wyrzutnie torpedowe kalibru 533 milimetry.

Zobacz też: Rosja zbuduje schrony dla okrętów podwodnych

(defpost.com, tass.com, thediplomat.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International