Atomowy uderzeniowy okręt podwodny (SSN) projektu 885 – K-560 Siewierodwińsk (w kodzie NATO: Graney) został przekazany do dyspozycji WMF. Do wydarzenia doszło podczas oficjalnej uroczystości, która odbyła się 30 grudnia ubiegłego roku w stoczni Siewmasz.

Stępkę pod budowę tego okrętu położono w 1993 roku w stoczni Siewmasz. Niedługo po tym wydarzeniu prace wstrzymano z powodu problemów finansowych. Na wodowanie musieliśmy czekać aż do czerwca 2010 roku. Pierwsze, ambitne, plany mówiły o przekazaniu okrętu już w 2011 roku. Jednak szereg problemów technicznych, zwłaszcza z rakietotorpedami zespołu Kalibr, który jest podstawowym uzbrojeniem okrętu, doprowadził do sukcesywnego odkładania w czasie terminu jego przyjęcia na wyposażenie. Do znacznej zmiany doszło w listopadzie 2013 roku, okręt dokończył bowiem zawieszone próby państwowe, a dokonane strzelania prawdopodobnie wyeliminowały usterki, które były piętą achillesową Siewierodwińska.

Siewierodwińsk jest pierwszą jednostką typu Jasień. W czerwcu 2009 roku w stoczni Siewmasz położono stępkę pod drugi okręt – Kazań – który został jednak zmodyfikowany i zaliczony do typu Jasień-M. W ubiegłym roku rozpoczęto budowę trzeciego – Nowosybirska. Pierwotnie planowano budowę trzydziestu egzemplarzy, ale z czasem ich liczbę zredukowano do siedmiu.

(ria.ru)