Chiński magazyn Modern Weapons dowiedział się o prowadzonych przez NORINCO pracach nad nową kołową haubicą samobieżną kalibru 155 milimetrów. Pojazd otrzymał oznaczenie SH11 i najprawdopodobniej powstał na zamówienie klienta eksportowego.

Prace nad SH11 wydają się mocno zaawansowane. Jeden egzemplarz ma być prezentowany w listopadzie tego roku na salonie lotniczym Zhuhai, który urósł już do rangi największych targów zbrojeniowych na terenie Chin i nie ogranicza się do sprzętu lotniczego. Nie wiadomo, czy będzie to prototyp czy już egzemplarz seryjny.

Zespół konstrukcyjny NORINCO wyraźnie inspirował się takimi haubicami samobieżnymi jak szwedzki Archer (na zdjęciu) i włoski Centauro 155/39LW. Według kierującego pracami Ding Shukuia SH11 jest działem o „najwyższym stopniu automatyzacji, jakie do tej pory opracowano w Chinach”. Według materiałów otrzymanych przez Modern Weapons procesy ładowania i celowania są w pełni zautomatyzowane. Mimo to w wieży przewidziano miejsce dla trzech osób.

SH11 to haubica kalibru 155 milimetrów z lufą długości 39 kalibrów osadzona na podwoziu w układzie 8×8 inspirowanym transporterami opancerzonymi. Zarówno wieża, jak i podwozie zostały przystosowane do ewentualnej wymiany haubicy na wersję z lufą długości 52 kalibrów. Nie podano donośności, natomiast kąt podniesienia lufy szacowany jest na od –3 do +72 stopni.

Duży nacisk położono na jak największą elastyczność haubicy, krótki czas reakcji i zdolność do efektywnego zwalczania celów w różnych warunkach. Jednym z wymogów jest zwalczanie celów ruchomych i przystosowanie do walki w terenie zurbanizowanym. W związku z tym duży nacisk położono na zaawansowany system kierowania ogniem i wykrywania celów.

Jak wspomniano na początku, NORINCO sugeruje, że SH11 powstała na zamówienie z zagranicy. Nazwy klienta nie ujawniono, jednak przystosowanie do działań w warunkach wysokich temperatur i terenu pustynnego sugerują któreś z państw regionu Zatoki Perskiej. Kolejnym argumentem za taką opcją jest rosnące zainteresowanie chińską bronią w tej części świata.

Zobacz też: Chińska „strzelająca ciężarówka”

(mp.weixin.qq.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl