W poniedziałek Królewskie Siły Powietrzne odebrały setny egzemplarz myśliwca Eurofighter Typhoon. Samolot trafił do obchodzącej niedawno swój jubileusz 1. Eskadry (Myśliwskiej).

Bazująca obecnie w Leuchars w Szkocji jednostka przeszła ostatnio reorganizację, w ramach której została przezbrojona w Typhoony. 1. Eskadra (Myśliwska) jest najstarszą jednostką brytyjskiego lotnictwa, została sformowana w roku 1912. Obecnie wykonuje misje dozoru powietrznego i szybkiego reagowania.

RAF systematycznie realizuje program przezbrajania w Typhoony, do których z czasem mają dołączyć także F-35. W ciągu najbliższej dekady ministerstwo obrony planuje na cały program wdrażania Eurofighterów wydać 18 milionów funtów. Dalsze pieniądze będą przekazywane na przystosowanie samolotu do atakowania celów naziemnych oraz pełnienia misji rozpoznawczych (ISTAR).

W grudniu ministerstwo obrony podpisało także z Raytheonem wart 25 milionów GBP kontrakt na dostawę bomb kierowanych Paveway IV.W pierwszej kolejności mają one trafić na uzbrojenie operujących w Afganistanie myśliwców Tornado, a z czasem także do eskadr latających na Typhoonach i F-35. Kontrakt będzie w całości realizowany przez Raytheon UK.

(raf.mod.uk)