Dzisiejszy dzień obfitował w bardzo tragiczne wydarzenia w Afganistanie. W centrum Kabulu doszło do wybuchu, w którym zginęło ponad 50 osób, a ponad setka została ranna. Zamachowcy wykorzystali zgromadzenie wiernych w świątyni i dokonali masakry. Ofiarami są szyiccy wierni uczestniczący w żałobnej procesji.

Do kolejnego wybuchu, który również przyniósł ofiary śmiertelne doszło w Mazar-i-Sharif. Nastąpił on w niewielkim odstępie czasowym od tego w Kabulu. Zginęły cztery osoby, a kilkanaście zostało rannych. Bomba, która spowodowała te straty została przypięta do roweru pozostawionego nieopodal meczetu, w którym modlili się wierni.

Wydarzenia te spowodowały zmianę planów afgańskiego prezydenta Hamida Karzaja, który odwołał dalszą podróż po Europie. Po uczestnictwie w konferencji w Bonn prezydent miał udać się z wizytą do Wielkie Brytanii. Jednocześnie potępił on zamachy terrorystyczne oraz zapowiedział śledztwo w tej sprawie w celu doprowadzenia do odnalezienia sprawców oraz przykładnego ich ukarania.

(http://www.irna.ir; http://www.bbc.co.uk)