13 lipca serbski minister obrony Aleksandar Vulin pojawił się w zakładach Borbeni složeni sistemi należących do Jugoimportu SDPR w Velikej Planie koło Belgardu. Wizyta odbyła się oficjalnie w celu zapoznania się z postępem prac nad transporterami opancerzonymi Lazar‑3, minoodpornymi pojazdami opancerzonymi BOV M16 Miloš i kołowymi armatohaubicami samobieżnymi Nora-B52K1 M15. Opublikowany materiał prasowy odnosił się do produkcji realizowanej na potrzeby eksportu. Ogółem te trzy typy uzbrojenia składane są na 20 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni zakładów.

W ubiegłym oku resort obrony zawarł ze spółką Jugoimport SDPR umowę w sprawie produkcji i dostawy kolejnej baterii armatohaubic Nora-B52K1 M15 na potrzeby serbskich sił zbrojnych. Dołączy ona do będącej w gotowości operacyjnej pierwszej baterii w Mieszanej Brygadzie Artylerii Wojsk Lądowych Republiki Serbii. Inny punkt tego kontraktu zakłada dostawę jeszcze jednej transzy transporterów Lazar‑3, choć nie wspomniano o tym, ile wozów zamówiono.

Vulin zapowiedział ponadto, że do końca bieżącego kwartału Belgrad podpisze umowę w sprawie pozyskania armatohaubic dla trzeciej baterii. Do końca roku zakłada się sygnowanie innej umowy, na której mocy nastąpi zamówienie następnej partii Lazarów‑3.

Podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych, Nenad Miloradović, poinformował, że zamawiane będą również MRAP-y BOV M16 Miloš, produkowane w Kuršumliji w południowej Serbii.

Miloše i Nory-B52 trafiły na wyposażenie Gwardii Narodowej Cypru. Według nieoficjalnych doniesień medialnych Nikozja stała się właścicielem dwudziestu czterech Nor-B52, aby stworzyć cztery baterie, i osiem BOV M16 w dwóch wariantach: artyleryjskiego wozu rozpoznania i wozu dowodzenia baterią. Prawdopodobnie pierwszą baterię – złożoną z sześciu armatohaubic – skompletowano w sierpniu. Obecnie w Velikej Planie trwają prace nad złożeniem pozostałych.

Nie licząc Cypru, do tej pory 120 armatohaubic Nora-B52 sprzedano Bangladeszowi, Kenii i Mjanmie. Potencjalnymi kontrahentami mogą być Algieria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zobacz też: Powrót morskiej wersji Koalicyi-SW

(informacja prasowa)

materiały prasowe serbskiego ministerstwa obrony