Belgrad jest w trakcie modernizacji zestawów przeciwlotniczych 2K12 Kub-M1 używanych przez wojska lotnicze i obrony powietrznej Serbii. Pierwszy w pełni unowocześniony kompleks, oznaczony jako 2K12M2 Kub-M2, trafi do 250. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w połowie 2018 roku.

Plan modernizacji opracował serbski Wojskowy Instytut Techniczny, który zaproponował digitalizację zestawów, w tym radarów P-40. Celem jest zapewnienie normalnej pracy Kubów w warunkach przewagi przeciwnika w powietrzu i dysponowania przeciwnika środkami walki elektronicznej. Serbie systemy przeciwlotnicze mają być bardziej odporne na zakłócenia.

Poza tym otrzymają nowe wyposażenie w postaci kamer termowizyjnych i cyfrowych układów dowodzenia, kierowania i łączności. Systemy 2K12M2 Kub-M2 będą dysponować większą skutecznością wykrywania celów w dzień i w nocy oraz w warunkach dużego zachmurzenia.

O projekcie unowocześnienia informował już w październiku 2017 roku Nenad Miloradovic, podsekretarz stanu do spraw zasobów materiałowych w serbskim ministerstwie obrony. W lutym potwierdził je minister obrony Serbii Aleksandar Vulin. Serbowie twierdzą, że modernizacją zajmuje się rodzime przedsiębiorstwo Jugoimport S.D.P.R. Nie jest jednak wykluczone, że odbywa się ona dzięki rosyjskiej pomocy.

Samobieżne zestawy 2K12 Kub-M wykorzystywane są przez trzy samobieżne rakietowe bataliony obrony przeciwlotniczej: 230. w Nišu, 240. w Nowym Sadzie i 310. w Kragujevacu.

Zobacz też: Serbskie transportery opancerzone

(janes.com, defence-blog.com)

Srđan Popović, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported