Senegal podpisał z francuską stocznią PIRIOU kontrakt na budowę trzech patrolowców typu OPV 58 S. Zadania jednostek nie będą ograniczone tylko do patrolowania i dozoru wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej.

Budowa wszystkich trzech okrętów ma ruszyć na początku przyszłego roku w lokalnej stoczni PIRIOU NGOM Sénégal. Przekazanie jednostek planowane jest na połowę roku 2023. OPV 58 S będą stanowić zupełnie nową jakość w marynarce wojennej Senegalu. Mimo zainicjowanego kilka lat temu programu modernizacji podstawowym wyposażeniem tej formacji są pełnomorskie i przybrzeżne patrolowce uzbrojone w działka małokalibrowe i karabiny maszynowe.

Nowe okręty zmienią ten stan rzeczy. Główne uzbrojenie artyleryjskie OPV 58 S to armata Leonardo kalibru 76 milimetrów uzupełnione przez dwa zdalnie sterowane stanowiska Narwhal z działkami kalibru 20 milimetrów i dwa karabiny maszynowe kalibru 12,7 milimetra. Po raz pierwszy senegalskie okręty otrzymają uzbrojenie rakietowe. W jego skład wejdą wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Marte MK2/N i zestaw przeciwlotniczy krótkiego zasięgu SIMBAD-RC z pociskami Mistral.

Na rufie zlokalizowany będzie pokład misyjny mogący pomieścić dwa kontenery. Z pokładem misyjnym znajdzie się slip umożliwiający szybkie wodowanie i podjęcie z wody dwóch łodzi hybrydowych. Okręty otrzymają także system zarządzania walką POLARIS dostarczony przez Naval Group.

Zobacz też: Nigeryjska marynarka zabezpiecza jezioro Czad

(navalnews.com)

PIRIOU