Na 17 czerwca wyznaczono rozprawę w sprawie członka Navy SEAL oskarżonego o zabójstwo członka tak zwanego Państwa Islamskiego. Starszy bosman Edward Gallagher miał zabić rannego nastoletniego jeńca w 2017 roku w Iraku.

Pierwotnie proces był planowany na 10 czerwca, ale został przełożony, ponieważ w wyznaczonej dacie jeden ze świadków obrony nie mógł stawić się w sądzie. Rozprawa była przekładana już wcześniej. Miesiąc temu sędzia odroczył proces, żeby zbadać, czy oskarżenie nie złamało przepisów, po tym jak ujawniono, że rząd monitorował pocztę elektroniczną obrońców, aby znaleźć źródło przecieku informacji.

W rezultacie sędzia komandor Aaron Rugh usunął z postępowania głównego oskarżyciela. Sędzia stwierdził, że nie leży w jego kompetencji określenie, czy oskarżyciel, komandor porucznik Christopher Czaplak, pogwałcił zasady etyczne lub zawodowe, ale możliwość rozpoczęcia śledztwa w tej sprawie zmusiła go do podjęcia decyzji o usunięciu oskarżyciela z procesu.

Teraz sędzia Rugh analizuje jeszcze, czy z powodu włamania się do poczty elektronicznej obrony nie oddalić całego oskarżenia.

Zobacz też: SEAL Team 6 zabija zbyt wiele osób

(military.com)

Departament Obrony