Tajwańska marynarka wojenna jest bliska pozyskania śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych MH-60R Seahawk. Maszyny zastąpią zajmą miejsce śmigłowców MD 500MD/ASW Defender (na zdjęciu), które pozostają w służbie od 1977 roku.

Nie jest to pierwsze podejście Tajwanu do zakupu Seahawków, jednak poprzednie zakończyło się fiaskiem z powodu zbyt wysokiej ceny żądanej przez Waszyngton. Obecnie amerykańska administracja ma być gotowa do obniżenia ceny. Transakcja może mieć charakter umowy międzyrządowej. Tajpej nie informuje, jaka liczba śmigłowców wchodzi w grę, aczkolwiek w trakcie poprzednich negocjacji była mowa o ośmiu MH-60R.

Z wyżej wspomnianych powodów Tajwan zakupił w dwóch transzach dwadzieścia jeden komercyjnych S-70C(M)-1/2 Thunderhawków. W stosunku do MH-60 charakteryzują się one słabszymi silnikami i skromniejszym wachlarzem przenoszonego uzbrojenia. Mimo tych ograniczeń i tak reprezentują większy potencjał niż przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych 500MD.

Potrzeba zastąpienia pozostających jeszcze w linii ośmiu maszyn wiąże się nie tylko z ich zużyciem i malejącym potencjałem. Defendery działają z pokładów fregat typu Knox, lokalnie nazywanych Chi Yang, które niedługo zaczną być wycofywane. W ich miejsce od roku 2025 mają wchodzić nowe fregaty, rodzimego projektu i budowy.

Zobacz też: Tajwan negocjuje zakup F-35

(taipeitimes.com)

玄史生, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported