Po latach spędzonych nad Afganistanem brytyjskie Sea Kingi AEW pełniące funkcję maszyn wczesnego ostrzegania i dozoru powietrznego ponownie znalazły się tam, gdzie zaczynały swoją służbę – na morzu. Śmigłowce należące do 849. Eskadry Lotnictwa Morskiego zostały przebazowane na operujący na Zatoce Perskiej okręt HMS Ocean, gdzie załogi będą odzyskiwać umiejętności operowania z grupą lotniskowcową. Dotyczy to również mechaników, którzy będą musieli przypomnieć sobie, jak się serwisuje śmigłowce na ograniczonej przestrzeni okrętu.

Operacje prowadzone przez Sea Kingi będą również wstępem do wyszkolenia załóg Merlinów, które przejmą zadania wczesnego ostrzegania, po wycofaniu tych pierwszych. Merliny w wersji rozpoznawczej otrzymają nazwę Crowsnest i tak jak stare, ale zmodernizowane, śmigłowce będące aktualnie w służbie będą służyły nie tylko do wykrywania celów latających, ale również naziemnych, nawodnych i podwodnych. Przebazowanie Sea Kingów na HMS Ocean jest też okazją do przetestowania możliwości współpracy między oboma typami śmigłowców.

HMS Ocean jest obecnie jedynym lotniskowcem działającym na Zatoce Perskiej i okrętem flagowym 50. Połączonego Zespołu Bojowego. Tym samym po raz pierwszy załoga brytyjskiego okrętu dowodzi zespołem okrętów, w którym większość stanowią jednostki amerykańskie.

(defense-aerospace.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl