Przedsiębiorstwa QinetiQ, Thales i Textron AirLand podpisały porozumienie o współpracy przy składaniu oferty brytyjskiemu ministerstwu obrony w nadchodzącym przetargu na Wsparcie Lotnicze Operacyjnego Szkolenia Obronnego (Air Support to Defence Operational Training, ASDOT). Porozumienie zostało zawarte w czasie międzynarodowych targów w Farnborough.

Sojusz trzech firm zaproponuje resortowi obrony system przeznaczony dla wszystkich trzech rodzajów sił zbrojnych oparty na samolocie Textron AirLand Scorpion wyposażonym w czujniki i sensory dostarczone przez firmy QinetiQ i Thales. Rozstrzygnięcie wartego 1,2 miliarda funtów przetargu spodziewane jest na wrzesień 2018 roku, a dostawy miałyby się rozpocząć od początku roku 2020.

Podział zadań

  • QinetiQ zaoferuje flotę Scorpionów oraz zadba o ich utrzymanie, serwisowanie oraz zapewni pilotów. Będzie także integratorem sensorów i zasobników walki elektronicznej oraz zajmie się wojskową certyfikacją całego systemu.
  • Thales ma doświadczenie w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań treningowych dla myśliwców, samolotów transportowych po śmigłowce. Jest także dostawcą symulatorów samolotów takich jak: A400M, Voyager, Tornado, Rafale czy Eurofighter Typhoon. Produkuje także zamontowany w Scorpionie radar RDY-3.
  • Textron AirLand jest producentem Scorpiona, który został wybrany przez spółki QinetiQ i Thales po analizie ponad pięćdziesięciu typów samolotów. Wybór zawdzięcza swojej wielozadaniowości, niskim kosztom eksploatacji oraz 98% współczynnikowi sprawności.

Zobacz też: Program T-X bez Scorpiona.

(informacja prasowa Thalesa, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)