2 października do amerykańskiej bazy lotniczo-morskiej Mayport na Florydzie trafił pierwszy MH-60R Seahawk przeznaczony dla Arabii Saudyjskiej. Kolejne cztery Seahawki dla saudyjskiej marynarki wojennej mają do niego dołączać w comiesięcznych odstępach.

Szkoleniem gości z zagranicy zajmie się stacjonująca w NS Mayport eskadra morskich śmigłowców bojowych HSM-40 „Airwolves”, która na co dzień odpowiedzialna jest za stały dopływ kadr do latających na MH-60R jednostek US Navy. Pod skrzydła HSM-40 (para maszyn tej eskadry na zdjęciu) w ciągu najbliższych trzech lat trafi ponad 250 członków saudyjskiego personelu latającego i naziemnego.

– Czekaliśmy na tę chwilę od dawna – mówi dowodzący Saudyjczykami komandor podporucznik Mazin Asz-Szahrani. – Ten śmigłowiec to naprawdę nowa jakość. Należy do czołówki, jest jednym z najlepszych śmigłowców, które saudyjski rząd zapewnił naszej marynarce wojennej, i będzie podstawową maszyną wykonująca zadania na rzecz naszej floty.

Królestwo Arabii Saudyjskiej zamówiło dziesięć MH-60R. Po zakończeniu szkolenia personelu wszystkie one znajdą się w kraju nabywcy, gdzie sformowana z nich zostanie nowa eskadra lotnictwa morskiego.

Zobacz też: Duża ilość amerykańskiego sprzętu dla Arabii Saudyjskiej

(navy.mil)

US Navy / HSM-40