Arabia Saudyjska może pozyskać gotowe głowice nuklearne z Pakistanu. Wiele źródeł, szczególnie wywiadowczych, nieoficjalnie podkreśla, że taka broń już czeka w magazynach. O możliwym pozyskaniu głowic atomowych przez Arabię Saudyjską poinformował Amos Yadlin, były szef izraelskiego wywiadu wojskowego. Według Yadlina w przypadku uzyskania przez Iran zdolności nuklearnych Saudyjczycy nie będą czekać na dalszy rozwój wydarzeń, wszystkie szczegóły są już bowiem uzgodnione. Podobnie sprawę przedstawiają raporty wywiadowcze NATO.

Saudyjczycy, którzy w przeszłości inwestowali w projekt nuklearny i – co ważne – rakietowy Pakistanu, oczekują uległości tamtejszego rządu i gotowości do dostarczenia potrzebnych komponentów. Z ich strony nie było to działanie charytatywne, ale dobrze przemyślana strategia. Zdaniem Gary’ego Samore’a, byłego doradcy prezydenta Baracka Obamy do spraw nieproliferacji broni masowego rażenia, wysoce prawdopodobne jest, że Saudowie mają nieformalne porozumienie z rządem Pakistanu i gdy zajdzie taka potrzeba, znajdą się w posiadaniu broni nuklearnej.

Powszechnie uważa się, że uzyskanie broni atomowej przez Rijad to jedynie kwestia decyzji politycznej. Jeśli rozmowy z Iranem nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a prace w irańskich centrach nuklearnych będą kontynuowane, to Saudowie mogą przystąpić do bardziej zdecydowanych działań w celu pozyskania bomby atomowej. Co więcej, wdrożenie technologii jej budowy odbędzie się szybciej niż w Islamskiej Republice Iranu.

Już w 2009 roku król Abdullah ostrzegł Dennisa Rossa, specjalnego wysłannika Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, że jeśli Iran przekroczy próg, to Arabia Saudyjska będzie mieć broń nuklearną. Od tej pory Saudyjczycy słali Amerykanom liczne sygnały o swoich zamiarach.

O chęci posiadania broni nuklearnej i środków przenoszenia świadczy chociażby historia wysiłków w celu nabycia pocisków zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych. Jeszcze pod koniec 1980 roku Arabia Saudyjska potajemnie kupiła kilkadziesiąt rakietowych pocisków balistycznych Dongfeng 3 (CSS- 2). Latem bieżącego roku analitycy grupy Jane’s zlokalizowali saudyjskie bazy wraz ze stanowiskami startowymi wspomnianych rakietowych pocisków balistycznych.

(telegraph.co.uk, bbc.co.uk)