W Arabii Saudyjskiej rządzonej przez króla Salmana ibn Abd al-Aziza Al-Su’uda zniesiono kolejne spośród rozlicznych restrykcji wobec kobiet. Tym razem dotyczy to sfery wojskowej. Od teraz po raz pierwszy w historii Saudyjki mogą aplikować na stanowiska niebojowe w tamtejszych siłach zbrojnych. Początkowo przyjmowane będą do wojska w Rijadzie, Mekce i Medynie.

Każda kandydatka będzie musiała spełnić dwanaście warunków, w tym mieścić się w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat i mieć nie mniej niż 155 centymetrów wzrostu. Ponadto musi legitymować się saudyjskim pochodzeniem (urodzić się w Arabii Saudyjskiej i być tam wychowaną), cechować się dobrym zdrowiem potwierdzonym badaniami medycznymi (stan zdrowia sprawdzi komisja lekarska) i mieć co najmniej średnie wykształcenie. Kobiety te nie mogą mieć męża obcokrajowca.

Rejestracja odbywa się elektronicznie za pośrednictwem specjalnie utworzonej aplikacji na stronach rządowych. Czas na złożenie aplikacji upływa już jutro. Następnie kandydatki przejdą egzamin, wspomniane testy medyczne i odbędą rozmowę kwalifikacyjną.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze zluzowanie obostrzeń w stosunku do kobiet. Od stycznia mogą one pracować na przejściach granicznych, Do obsady znaleziono 140 stanowisk, chętnych zaś było 107 tysięcy Saudyjek. Wprowadzono też inne swobody dla kobiet: mogą kibicować na stadionach podczas meczów piłkarskich, od czerwca zaś będą mogły samodzielnie prowadzić samochody.

Podobne deklaracje o zatrudnianiu kobiet złożyły Prokuratura Generalna, Ministerstwo Sprawiedliwości i Dyrekcja Generalna do spraw Paszportów. Decyzje podejmowane są w ramach planu reform zgodnego z perspektywą zmian społecznych z horyzontem czasowym do 2030 roku. Plan sporządzili urzędnicy Generalnej Dyrekcji do spraw Bezpieczeństwa Publicznego.

Wczoraj doszło do jeszcze jednej daleko idącej zmiany: w rządzie Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy pojawiła się kobieta. Tamader bint Jussef Ar-Ramma powołano na stanowisko wiceministra pracy i rozwoju społecznego. Będzie ona odpowiadać także za rządową agencję do spraw rodziny i bezpieczeństwa socjalnego.

Zobacz też: Indyjskie lotniczki zasiądą za sterami MiG-ów-21

(middleeastmonitor.com, bbc.com)

Lion Multimedia Production U.S.A., Creative Commons Attribution 2.0 Generic