Arabia Saudyjska podpisała z General Dynamics Land Systems kolejną umowę na modernizację posiadanych czołgów podstawowych M1 Abrams do standardu M1A2S. Prace mają objąć również przegląd i remont generalny pojazdów.

Łączny koszt modernizacji 44 M1A1 i 40 M1A2 wyniesie 187,5 miliona dolarów. Całość będzie dofinansowana z amerykańskiego programu sprzedaży uzbrojenia FMS. Prace nad czołgami będą prowadzone w zakładzie General Dynamice w Limie (stan Ohio), a ich zakończenie powinno nastąpić w marcu roku 2015. Jest to już kolejny kontrakt GDLS z Saudyjczykami w tym roku. 8 stycznia podpisano kontrakt na zakup 69 M1A2S, z kolei na początku kwietnia ogłoszono kolejną umowę na modernizację posiadanych Abramsów do standardu M1A2S. Obecnie Królewskie Saudyjskie Wojska Lądowe posiadają 373 M1A1, M1A2 i M1A2S. W 2008 roku podjęto decyzję o stopniowej modernizacji wszystkich Abramsów do wersji M1A2S.

Kolejne kontrakty z GDLS są jasnym dowodem na to, że po wielu latach zabiegów Rijad zrezygnował z prób nabycia Leopardów 2. O możliwości takiego rozwoju sytuacji informowała niemiecka prasa w lipcu bieżącego roku. Saudyjscy wojskowi nie chcą się jednak uzależniać od Amerykanów w dziedzinie broni pancernej. Arabia Saudyjska jest zainteresowana pozyskaniem francuskich czołgów podstawowych Leclerc lub tureckich Altayów. Wiosną tureckie media informowały już nawet o prawdopodobnym podpisaniu umowy na zakup tych ostatnich. Nowe czołgi mają zastąpić przestarzałe AMX-30.

(army-technology.com)