Arabia Saudyjska poszukuje okrętów wyposażonych w system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy AEGIS. W tym celu zwróciła się do amerykańskiego Departamentu Obrony, by ten pomógł w poszukiwaniach dostawcy.

Klasa okrętu nie została szczegółowo określona. Mówi się, że maja to być jednostki podobne do amerykańskich okrętów typu LCS, z tym że wyposażone właśnie w AEGIS. Jest to część wartego 20 miliardów dolarów programu rozbudowy saudyjskiej floty. Zamówienie miałoby opiewać na 12 okrętów.

Amerykańscy producenci skłaniają się ku zaoferowaniu okrętu wielkości fregaty. Obecnie na świecie są tylko dwa typy okrętów tej klasy z AEGIS-em: norweskie Nanseny i brazylijskie Bazany. Jednak oba są zaprojektowane do operowania a otwartych wodach oceanów, gdy tymczasem Arabia Saudyjska potrzebuje czegoś odmiennego – jednostki dostosowane j do warunków niewielkich, płytkich, ciepłych i zamkniętych akwenów jak Zatoka Perska czy Morze Czerwone.

Saudyjskie poszukiwania nie oznaczają ogłoszenia przetargu. Ten będzie brany pod uwagę tylko, jeśli nie znajdzie się chętny amerykański dostawca, który zaoferuje jednostkę o odpowiednich możliwościach bojowych i w rozsądnej cenie.

Ponadto Arabia Saudyjska poszukuje dostawców okrętów podwodnych o napędzie klasycznym, a żadna z amerykańskich stoczni nie ma takiego produktu w ofercie.

(strategypage.com)

Brian Burnell, Wikipedia