Francuski minister finansów Michel Sapin oznajmił wczoraj, że Rosja wciąż nie spełniła warunków, które pozwoliłyby na sprzedanie jej pierwszego okrętu desantowego typu Mistral. Oświadczenie to należy uznać za odpowiedź na sugestie strony rosyjskiej, że Francja przygotowuje się do przekazania już w listopadzie jednostki mającej nosić nazwę Władiwostok. Owe warunki, tłumaczył Sapin, to normalizacja sytuacji na Ukrainie i odgrywanie tam przez Rosję pozytywnej roli. Wcześniej podobne stawiał prezydent François Hollande.

Moskwa – za pośrednictwem państwowej agencji RIA Nowosti – twierdziła, że wicepremier Dmitrij Olegowicz Rogozin otrzymał zaproszenie na ceremonię przekazania okrętu, która miałaby się odbyć 14 listopada. Francuskie ministerstwo obrony wytłumaczyło jednak, że zaproszenie wprawdzie faktycznie wysłano, ale nadawcą był koncern stoczniowy DCNS, adresatem zaś – odpowiedzialne za handel uzbrojeniem rosyjskie przedsiębiorstwo Rosoboroneksport, a cała sprawa nie ma wymiaru politycznego ani związku z przekazaniem Władiwostoka w ręce Rosjan. Treść zaproszenia, które podpisał wiceprezes DCNS Pierre Legros (minister Rogozin zamieścił zdjęcie na swoim koncie na Twitterze), zdaje się jednak przeczyć tym słowom.

Zaproszenie jasno mówi o ceremonii dostarczenia, przekazaniu prawa własności i podniesieniu bandery Federacji Rosyjskiej. Przedstawiciele DCNS zapewniali w wydanym wczoraj oświadczeniu, że przedsiębiorstwo wciąż oczekuje, aż francuski rząd udzieli zezwolenia na eksport. Na mocy wartego 1,2 miliarda euro, wyjątkowo kontrowersyjnego, kontraktu pierwszy rosyjski okręt typu Mistral powinien być dostarczony właśnie w 2014 roku.

Aktualizacja: Według Le Figaro jeden z dyrektorów DCNS, Yves Destefanis, został zwolniony z pracy w trybie natychmiastowym. To właśnie on ma być odpowiedzialny za wysłanie niefortunnego zaproszenia. Informację tę miał ogłosić sam prezes koncernu, Hervé Guillou.

(nytimes.com, janes.com; fot. US Navy, Mass Communication Specialist 2nd Class Rafael Martie)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Rafael Martie