Saperzy z 11. Morskiego Batalionu Inżynieryjnego amerykańskiej marynarki wojennej rozpoczęli prace budowlane na lotnisku w Powidzu. Seabees zbudują tam stanowiska postojowe dla śmigłowców 1. Brygady Kawalerii US Army stacjonującej w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Amerykanie zbudują pięć stanowisk postojowych o wymiarach dziesięć na szesnaście metrów. Każde będzie wyposażone w sześć zaczepów do mocowania zaparkowanych maszyn. Ponadto do stanowisk zostaną doprowadzone betonowe drogi kołowania. Całość ma zwiększyć bezpieczeństwo operacji z użyciem śmigłowców UH-60.

Szczególnie ważne będzie usprawnienie operacji ewakuacji medycznej. Baza w Powidzu jest ujęta w amerykańskim planie transportu rannych jako przystanek etapowy. Nowe betonowe stanowiska postojowe usprawnią działanie i skrócą czas reakcji załóg śmigłowców ratunkowych.

Prace rozpoczęły się od usunięcia 230 metrów sześciennych ziemi i kamieni. W to miejsce zostanie nawieziona nowa ziemia, która zostanie usypana z odpowiednim nachyleniem zapewniając odpowiednie podłoże do wylania nawierzchni betonowej.

Zobacz też: Seabees budują na Ukrainie

(navy.mil)

US Navy / Builder 2nd Class Christopher J. Moore