Jedenastu amerykańskich senatorów złożyło wniosek o nałożenie na Turcję sankcji za zakup rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. W liście skierowanym do zastępcy sekretarza stanu senatorowie pytają, czy turecka umowa na S-400 będzie wiązała się z uruchomieniem sankcji na podstawie ustawy Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA).

CAATSA to uchwalona 30 stycznia ustawa nakładająca nowe sankcje na rosyjskich polityków i oligarchów. Jej przepisy pozwalają amerykańskiemu rządowi na nałożenie sankcji i odcięcie od dostaw uzbrojenia państw, które prowadzą interesy z rosyjskimi podmiotami objętymi sankcjami. Wśród nich jest kilka firm zaangażowanych w produkcję S-400.

Ogółem senatorowie wymieniają pięć państw, które mogą chcieć nabyć S-400. Ponadto wyrażają zaniepokojenie niespiesznymi działaniami rządu w kwestii implementacji zapisów przywoływanej ustawy.

Zakup S-400 przez Turcję budzi duże obawy w NATO. Po pierwsze z tego względu, że system będzie niekompatybilny z resztą systemu zintegrowanej obrony powietrznej NATO, a po drugie dlatego, że umożliwi Rosjanom zbieranie danych na temat samolotów sojuszu.

(ahvalnews.com)

Jekatierina Smoła, mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International